Kopalnia Szklary

Kopalnia Niklu, Chryzoprazu i Opalu w Szklarach

Dawna Kopalnia Szklary – Dariusz Domagała
tel. 784 721 071
e-mail: kopalniaszklary@wp.pl
www.kopalniaszklary.pl

 

Poznaj Dolnośląskie Zielone Złoto

Zapraszamy do krainy chryzoprazu ? dolnośląskiego zielonego złota ? kamienia szlachetnego którym zachwycali się królowie i uczeni. Obok chryzoprazu w Szklarach spotkać można również inne rodzaje chalcedonu ? o barwie białej, jaspisy w różnych odcieniach brązu i czerwieni oraz jednolicie zabarwione na brązowo sardy. Podobnie jak i chalcedony występują tu różnie zabarwione opale. W 1890 roku uruchomiona zostaje w Szklarach kopalnia rud niklu i cennych, jubilerskich kamieni, która to zostaje ostatecznie zamknięta w 1993 roku. Dziś funkcjonuje tutaj, w sztolni Robert, Podziemna Trasa Edukacyjna.

Wejścia piątek-niedziela 10.15 -17:.15 (co godzinę). Podczas Weekendu w Geoparku zapraszamy w sobotę i niedzielę na specjalne warsztaty z samodzielnego rozpoznawania ważnych minerałów Masywu Szklar.

Promocyjna cena 12 zł / osoba, dla rodzin (minimum 2 +2 ) – 10 zł / osoba
Zapisy na maila: kopalniaszklary@wp.pl

Osoby zwiedzające podziemną trasę w Szklarach, zapoznane zostaną z historią górnictwa w tym rejonie, przedstawione zostaną najważniejsze minerały, napotykane na trasie, w tym przede wszystkim Chryzopraz. Omówione zostaną metody rozpoznawania poszczególnych skał i minerałów Masywu Szklar, co zostanie wykorzystane w praktyce. Zwiedzający samodzielnie będą pobierać próbki z przygotowanych do tego celu miejsc w kopalni, następnie będą rozpoznawać swoje znaleziska, które dodatkowo będą mogli zabrać ze sobą na pamiątkę.